Meg Cabot - Velikost L

28. march 2015 at 14:42 | Lulu |  Recenzie kníh
Autorka: Meg Cabot
Názov: Velikost L
Originálny názov: Size 12 is not fat
Séria: Heather Wells
Diel: Prvý
Vydavateľstvo: BB/art
Rok vydania: 2007
Počet strán: 383

Anotácia:
Heather Wellsová válí! Tedy přinejmenším ještě před nedávnem válela. To bylo ovšem předtím, než se musela vzdát života popové hvězdy a přibrala tak, že teď nosí šaty o jednu či dvě konfekční velikosti větší - a než přišla o přítele, o smlouvu s nahrávací společností a o celoživotní úspory (její máti totiž sebrala peníze a zmizela s nimi do Argentiny). Teď jsou slavné dny plné nekonečného vystupování po nákupních střediscích už minulostí a Heather je naprosto spokojená s tím, že teď chodí v šatech velikosti L (což je velikost, jakou nosí většina Američanek!), i se svou novou prací, místem zástupkyně vedoucí koleje jedné z nejprestižnějších univerzit v New Yorku. Jednoho dne je však na dně jedné z výtahových šachet v budově koleje nalezena mrtvá studentka.
Policie i vedení školy má zájem celou záležitost smést ze stolu jako obyčejnou nehodu, jako tragický důsledek mladické nerozvážnosti. Jenže Heather děvčata kolem osmnácti zná o něco lépe… a ví, že se jen tak pro zábavu na střeše výtahu rozhodně neprojíždějí. Nikdo jí ale nevěří - ani policie, ani její kolegové a ani soukromý detektiv, kterému patří dům, v němž Heather bydlí - a nepřesvědčí je ani to, že se za pár dní najde další mrtvá studentka, a okolnosti její smrti jsou stejně všední a zároveň zlověstné, jako tomu bylo u předešlé oběti. A tak se Heather rozhodne, že je čas přibrat si ještě další povolání: stane se z ní odvážný detektiv v sukních!
Její nová práce s sebou ovšem nese pramálo výhod, žádné nadšeně jásající davy a taky spoustu povinností, z nichž některé můžou být i smrtelné. Zdá se, že nic nedokáže rozběsnit vraha víc než bývalá popová hvězda mírně plnoštíhlé postavy, která strká nos, kam nemá…
(zdroj)


Obálka: Jednoduchá, nenaštve, ale na prvý pohľad ani nejako výrazne nezaujme. Naopak sa mi páči malý paperbackový formát, ktorý je nielenže veľmi zlatý (mám slabosť pre malé paperbacky), ale aj šikovný, hocikde do tašky si ju strčíte a nezaberie vôbec veľa miesta. Jediný problém vidím v jeho nekvalitnosti, konkrétne po čítaní zničený (prelomený) chrbát knihy.

Môj názor:
Knihy Meg Cabot sú známe svojským humorom a príjemným štýlom písania, ktorý vás doslova núti obracať stránky, až kým sa nedostanete ku koncu. Keď som sa púšťala do Velikosti L, neočakávala som teda nič iné ako jednoduchý príbeh, oddychovku, pri ktorej trochu vypnem. A presne to som aj dostala, aj keď nie tak celkom.

To snad není pravda, on to viděl! Copak nemůžu mít alespoň jednou jedinkrát v živote štěstí? Nebo už jsem celej svůj přídel štěstí vyplácala? Však to znáte, takovejch těch kouzelnejch deset let, kdy se nic nepokazí... tedy alespoň nic opravdu důležitého.
Že by mých šťastných deset let už zmizelo v nenávratnu? A pokud ano, nemohla bych to reklamovat? Protože kdyby se mě někdo zeptal: "Poslouchej, Heather, chtěla bys radši šťastnejch deset let ve věku čtrnáct až čtyřiadvacet, nebo čtyřiadvacet až čtyřiatřicet?" vybrala bych si tu druhou možnost. No vážne. (str. 228)

Hlavná hrdinka tejto série, Heather Wellsová, mi bola sympatická už od prvej strany. Meg Cabot nezaprela svoj talent a ako aj v Denníku princeznej a v Typickom americkom dievčati vytvorila vtipnú, na druhú stranu trochu bláznivú postavu, pri ktorej som sa mnohokrát nasmiala. Takisto sa mi na nej páčilo, že aj keď nosila veľkosť L, nebrala to ako nejakú katastrofu a rozhodne si nenechala nadávať za svoju postavu.

"Něco se děje," namítne Cooper a postaví se vedle mě před zrcadlo. "Nelži mi. Mám na pozorování lidí školy, vzpomínáš? Když jsi smutná, udělá se ti mezi obočím taková malinkatá vráska -" ukáže prstem na můj odraz v zrcadle. "Vidíš ji?"
No nazdar. Má pravdu. Mám mezi obočím maličkou ustaranou rýhu. Ach bože. Jestli to takhle půjde dál, budu samá vráska, ještě než mi bude třicet. (str. 229)

Plusom tiež je, že oproti vyššie spomínaným sériám je táto aspoň podľa mňa o dosť realistickejšia (veď koľkokrát za život sa dozviete, že ste princezná alebo ako často zachránite život americkému prezidentovi? presne o tom hovorím). A riešenie vrážd robí celú knihu ešte zaujímavejšou. Ale neočakávajte poriadnu detektívku ako napríklad od Agathy Christie alebo Arthura Conana Doyla, predsa len sa tu bavíme o Meg Cabot. Asi aj to bolo dôvodom, prečo keď dej gradoval, necítila som žiadne napätie alebo strach o postavy, akosi celá akcia šla pomimo mňa. Moment prekvapenia mi tam tiež chýbal.

Pokouším se - kradmo - očima najít v davu Coopera. Koneckonců má tady na mě dávat pozor, nebo ne?
Ale nikde ho nevidím. A jen tak mimochodem, nikde nevidím ani Marian. Pustil mě k vodě kvůli svojí bejvalce? Copak se Cooper po tom kázaní, který mi udělal o možném nebezpečí a o tom, že nemám riskovat krk při pronásledování vraha z Fischer Hall, na mě vykašlal?
No dobře! Je fajn vědět, jak moc mu na mě záleží! (str. 255)


To však neznamená, že som si knihu neužila. Áno, má svoje muchy, ale koniec koncov svoj účel splnila - vylepšila mi náladu na 100% všetkými tými vtipnými pasážami, ktorých tam najmä druhú polovicu knihy bolo neúrekom. Verdikt: 4 hviezdičky z 5.
 

Be the first one to judge this article.

Poll

Bol/a si tu?

Klik ;)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement

Tento blog podlieha autorským právam.

2012 - 2017